kamagra bangkok

Kamagra Bangkok

"Blosssoming Boot" Contest është kthyer!

GET Mbjellja-page0001

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Kopshti Qendra Lajme nga Bridgite Messer: E Bimëve Bedding janë në!

Lëndë drusore Mart

Kopshti Qendra Lajme nga Bridgite Messer

Të Bimëve Bedding janë në!

Së bashku me Bimëve Bedding, më i madh, mënyrë më të ndryshme ende të pemëve dhe shkurreve është edhe këtu!
Ai përfshin:
 • Pranverë dhe në vjeshtë humbje e ngjyrës shqopë
 • Magnolias
 • Evergreens vogla dhe të mëdha
 • Pemë të ndryshme qumeshtit dhe shkurre
 • Maples japoneze
 • Canna dhe Calla zambakëve
 • Shumë kullosa
 • Artikuj pazakonshme si raven, asparagus, patate farë
Për Gold Riverites, gjithçka që ju duhet është vetëm poshtë kodrës, një minutë larg.
Vijnë më poshtë.
Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Sezoni Pesë në Qendrën Kopshti i TimberMart lumin Gold

Lëndë drusore Mart

Sezoni Pesë në Qendrën Kopshti i TimberMart lumin Gold

Nga Bridgite Messer

Pemë, ​​shkurre, dhe kullosa janë tashmë këtu me Bimëve Bedding arritjes filluar në javën e parë të majit deri në mes të qershorit.

Së bashku me bimë, ne përpiqemi të kemi gjithçka që nevojitet për të peizazhit: mjete, pëlhura peisazhit, mulches (shkëmbinj dhe barks) bordurë, tokë, tulla, dhe natyrisht thekse interesante - pots, stolitë kopsht, burime, dhe madje edhe disa mobilje Patio! Për mirëmbajtjen e kopshtit, ne gjithashtu kemi një linjë të plotë të plehrave dhe pesticideve. Vetëm të vini re, dy produkte që janë të vështirë për të gjetur se ne kemi janë Dr Doom (për milingonat dhe insektet tjera) dhe Bobbex (a neveritshëm dre llak që, kur përdoret siç duhet, është shumë efektive)

2015 Orari Qendra Kopshti: Së pari, qendra kopsht është gjithmonë e arritshme vetëm duke kërkuar në kryesore dyqan Lëndë drusore Mart. Gjatë stinëve sup ne mbajmë nevojat e zakonshme kopshtarisë atje. Nuk do të jetë stafi në qendër kopsht në një bazë të rregullt, duke filluar 13 prill punuar 10:00-05:00.

Pastaj, duke filluar në Ditën e Nënës, ne do të jetë e hapur 7 ditë në javë: 10:00-05:00 çdo ditë, me orë e diel qenë Mesdita në 03:00 deri në orë 1 qershor e diel mund të zgjasë në qershor nëqoftë nevojshme.

Thank you again për banorët e lumit Gold që kanë qenë mbështetës në qendër kopsht. Është pasioni im për të kopshtarisë që mban mua motivuar dhe unë të gëzojnë duke ndihmuar dhe, po ashtu të mësuarit, nga të gjithë ju. Ky është sezoni im 5, dhe unë të përpiqet për të mbajtur interesin tuaj duke u përpjekur gjithmonë gjëra të reja. Kjo është veçanërisht e madhe për të parë interesin në rritje në mesin e familjeve të reja Gold lumit.

Shumë njerëz vetëm ëndërr për të qenë në gjendje të jetojnë në një fshat të qetë malor në afërsi të detit. Ne jemi duke jetuar këtë ëndërr. Kjo është aq e mrekullueshme që Këshilli ynë Fshati bën të rëndësishme për të mbajtur bulevardet tona dhe parqe aq të bukur. Kjo me të vërtetë ndihmon për të mbajtur qytetin tonë plakjes rinj dhe ne mund të çdo ndihmë duke marrë përgjegjësinë për të mbajtur oborre tonë të bukur. Unë shoh përmirësime çdo vit dhe duartrokasin atyre që janë në gjendje për të bërë edhe ndryshimet më të vogla. Duke pasur parasysh se lumit Gold është festuar vitin e saj të 50, ju lutem konsideroni përshtypjen se oborrin tuaj do të ketë më shumë vizitorë të pritshme. Ne mund t'ju ndihmojmë fshatin tonë nga secili prej nesh duke u përpjekur për të bërë vend tonë të vogël brenda qytetit të duken më mirë. Ne të gjithë duhet të jenë shumë krenarë për të jetuar këtu!

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Kopshtarisë në lumin Gold Tokës

Lëndë drusore Mart

Kopshtarisë në lumin Gold Tokës

Sa e rëndësishme është ph tokës? Kjo me të vërtetë varet nga sa kohë dhe para që ju zgjidhni për të shpenzuar në kopshtin tuaj. Në shkallë të pH 1-14, çdo gjë më poshtë 7 është acid dhe çdo gjë mbi 7 është alkaline. Çdo qenie e gjallë në kopsht ka pH e vet unik. Nga shumë cikle të mahnitshme dhe ritme brenda oborrin e shtëpisë tuaj, kjo është vetëm një ngatërresë më tepër të natyrës nga të cilat një kopshtar duhet të jenë të vetëdijshëm. Shi tepruar, dekompozimi organike nga pisha dhe pemë të tjera me gjelbërim të përjetshëm, një bollëk të zhabinë, dandelions, dhe horsetail janë të gjitha shenja të tokës acid. Pra, ka të vërtetë nuk ka nevojë për të testuar tokën lumit Gold. Ajo është acid. Kjo megjithatë, nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Është vetëm e mirë për të dini se çfarë ju jeni që kanë të bëjnë me të dhe, në fund, do të ju kursejnë një shumë punë. Shumë bimë që e bëjnë Vancouver Island aq bukur lulëzojnë në tokë acid. Pranvera është veçanërisht e bukur këtu me rhododendrons humbje e ngjyrës, azaleas, Heather, Magnolias, dhe shumë pemë të tjera të lulëzuar. Pra, për shtretër dekorative dhe kopshte kufitare, jeta është më e lehtë për ju (dhe bimë!) Nëse ju përmbahemi me modelet e acidit dashur.

Tani, kopsht perimesh është një histori tjetër. Kjo është ajo ku ju mund të dëshironi për të testuar tokën tuaj për ph përpara se të bëjnë ndonjë ndryshim. Ndryshimin e tokës kopsht për ph siguron shfrytëzimin maksimal të ushqyesve dhe plehrave për të ndihmuar perimet tuaja të kryer në të mirë të tyre. Një rregull shumë i përgjithshëm është se perime si pH të tokës në mes të 6,0 dhe 7,5 me veggies rrënjë preferuar pak në anën e alkaline dhe ato që janë të ngrënshëm mbi tokë preferojnë atë pak acid. Pra, veggies rrënjë mund të mbjellë në tokë ndryshuar me pak gëlqere apo ndoshta një fshirje e pluhurit të hirit druri. Të dy aditivëve të sigurojë një rritje në ph e tokën tuaj. Hirit druri është lehtësisht në dispozicion në lumin Gold që shumë njerëz kanë soba druri. Vetëm të jenë të kujdesshëm me të, sa shumë mund të krijojë tokës që nuk do të lejojë ushqyesve që do të merren nga bimët. Hirit druri edhe reparte off maggots rrënjë dhe ofron kalium. Si me gëlqere, koha më e mirë për të shtuar hirit druri është në vjeshtë. Megjithatë, ato mund të shtohen në pranverë, por thjesht nuk do të ketë sa më shumë kohë për të punuar. Shuma e drejtë është 04:56 paund, ose shovelfuls, për 100 këmbë katrore, të përziera në krye 02:58 inç e tokës.

Tani, pasi ju keni ndryshuar tokës tuaj për ph, ju tani mund të konsiderojnë pleh: NP K. Këto tri simbole janë në çdo paketë të plehrave tregon raporti i azotit (për shëndetin e gjelbër), fosfor (për rrënjët e shëndetshme dhe lule) dhe kalium (për një sistem të shëndoshë imun bimore). Të gjitha plehrave të punojnë më mirë kur toka është në zonën e djathtë të pH. Unë do të doja të dal nga tema për një koment: siç e kam treguar në nenet e mëparshme, në lumin Gold ajo është e mirë për gëlqere lëndinë tuaj përpara se të filloni derdhje pleh në. Pa gëlqere, ju mund të humbur paratë tuaja. Mbrapsht në kopsht perimesh, rritja rrënjë për veggies tuaj mund të rritet duke shtuar fosfor shtesë në formën e vakt kockave ose fosfat super (0-20-0). Do ta spërkasë atë direkt mbi rreshtat vetëm para mbjelljes farat, dhe grabujë atë në inç të lartë të tokës kështu që mund të përdoret nga fidanëve të rinj, kur ata vijnë. Si ju mund të vëreni, unë nuk jam shumë i ngarkuar për sasi të saktë, por një "grusht" është në lidhje me të drejtën për çdo katër deri gjashtë këmbë katrore. Fosfor nuk do të digjen fara, por bimët do të përdorin vetëm aq sa ata kanë nevojë. Pra, grushta shtesë mund të shkojnë vetëm për mbeturinat.

Një pikë e fundit në lidhje me tokën në kopshtin tuaj bimore është në lidhje me cilësi. Kur squeezing një pjesë të vogël të fëlliqur, ai duhet të pothuajse të qëndrojë në një grumbull. Aditivëve të tilla si pleh organik, plehrash, dhe tokën e detit japin tokë më shumë peshë; dhe myshk torfe, rërë, vermiculite, ose perliti mund të përdoret për të lehtësuar. Këto aditivëve shtoni aciditetin në tokë, megjithatë, ajo është minimal.

Ka shumë më tepër detaje mbi këtë temë, që mund të jetë pak i lodhshëm dhe i mërzitshëm për disa prej nesh. Megjithatë, më shumë hulumtime mund të ndihmojë të tjerët. Kur kopshtarisë, kështu që shumë gjëra janë jashtë kontrollit tonë: motit, bugs, sëmundjet, etj .. Në ditët e sotme, ne jemi me fat që kemi internetin në këshilla gisht tona për të na ndihmuar të zgjidhur shumë probleme kopshtarisë. Një kopsht perimesh mirë është rezultat i disa punë të kujdesshme dhe edukimin e kombinuar me fat të mirë të thjeshtë dhe të thjeshtë. Edhe pse çdo sezon është pak e një rrezikoj, ajo ndihmon për të na mbajtur të interesuar për të luajtur ndeshjen. Pra, ju uroj fat të mirë për sezonin e 2015!

Bridgite Messer

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Strata Kontrata 252 kopshtarisë

Strata 252

Gardening kontratës

(PO Box 185, Gold River, BC V0P 1G0)
Një vit kontratë: 1 May - 31 tetor 2015
Kujdes Ligji dhe lotim
Pajisjet me kusht
11 Afati Prill, 2015
Kontakt Doug Arcus
250-283-7675
dougwgarcus [at] yahoo [dot] ca
Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Pranvera 2015 me Qendrën e lumit Gold Kopshti

Lëndë drusore Mart

Qendra Lumi Gold Kopshti

-Me Bridgite Messer

Ka pranverë çarë tashmë? Pineapple Express, El Niño, ndryshimi i klimës ... .whatever është, kopshtar-së me siguri mund të përfitojnë. Vetëm për të të jetë në gjendje për të marrë jashtë këtë fillim të vitit pa një pallto shi, ose mitts dhe shall, është shumë i mirë dhe ka shumë punë që mund të sigurtë të bëhet:

 • Batist Care - Unë nuk do të ndalem në këtë temë siç kam shkruar në këtë shumë herë, por vetëm t'ju kujtoj, aplikuar gëlqere në lëndinë mund të bëhet rregullisht gjatë gjithë vitit, edhe tani. Kjo ndihmon për të rritur pH e tokës tonë acid, duke krijuar kështu një ambient armiqësor për myshk të rritet dhe ndihmon barin për të shfrytëzuar pleh, e cila mund të aplikohet një herë lëndinë fillon në rritje deri në pikën që ju duhet për të kosit. Gjithashtu, vakt kockave mund të aplikohet për të gjithë oborrin. Ai siguron një mënyrë të sigurt natyrore të rritjes fosfor (numri mesme e plehrave) në tokë. Tokës Lumi Gold zakonisht është i ulët.
 • Shkurtimi: Shkurt është muaji ideal për të krasitur. Unë kam disa maples në oborrin tim që unë doja të mbajë një formë të caktuar dhe madhësinë. Kjo është një detyrë e lehtë. Unë kam le të rriten në madhësi të pëlqen dhe tani çdo shkurt kujtoj thjesht parakohshme off degët që u rrit sezonin e kaluar. Këto janë identifikuar lehtë nga një ton të kuqërremtë, ku degët më të vjetra duken gri. Përveç drurëve gjetherënës, shumë bimë të tjera përfitojnë nga krasitjes hershme - psh. Clematis dhe Roses. Evergreens janë një histori të ndryshme. Për të qenë të sigurt, vetëm "Google" të ndryshme që ju duhet të jetë i sigurt në lidhje me mënyrën më të mirë për të krasitur. Mos krasitur lulebore tuaj! Të gjitha lulet për këtë vit tashmë janë të fshehur në ato degë të vdekur në kërkim fërkimit nga toka.
 • Përgjithshme Clean up - Për curbside tuaj, këtë vit të pastër-up do të jetë e lehtë. Nuk është rërë minimale në rrugë kështu që unë shpresoj se ju merrni pak minuta për të fshij atë që është atje. Një pamje të rregullt rrugë është një pjesë e rëndësishme për të ndihmuar oborrin tuaj, dhe rruga e juaj, të duken të mirë të saj. Rangut dhe bordurë lëndinë gjithmonë i ndihmon shumë. Mos shkoni shumë i çmendur në shtretër kopsht ende si material i vdekur ndihmon për të mbrojtur ndonjë rritje të re nga ngrica.
 • Shumë njerëz janë të shqetësuar në lidhje me bulbs rritje dhe bimë nis të lulëzojë shumë herët. Unë gjithmonë vetëm le të natyrës marrë kursin e saj. Gardening është rreth kënaqësi, jo stres. Ndoshta, diçka që ju e konsideroni shumë të veçantë në oborr mund të kërkojnë përpjekje shtesë në qoftë se ne bëjmë të marrë një parashikim të një acar të rëndë pas një magji të ngrohtë. Thjesht përkohësisht të mbuluar këto bimë me gjethe shtesë apo mbuluar shkurre nis të lulëzojë me cohë e ashpër apo plastike të lehta. Për fat të mirë, në lumin Gold, snaps ftohtë zakonisht nuk zgjasin rezultate shumë të gjata dhe zakonisht asgjë shumë drastike nga një fillim të pranverës. Një ngjarje e preferuar në oborrin tim është shenjë e hershme e mbarimit të dimrit të ofruara nga e crocuses dhe llamba e tjera dhe unë të gjeni se kërcënimi më i madh për ta është dreri, nuk acar, dhe ata duket se gjithmonë e di kur ata janë popping nga toka ! Unë të fillojë duke përdorur shi-rezistente Bobbex, neveritës dreri që me të vërtetë punon.

Pra, kjo do të jetë sezonin e pestë për qendrën kopsht. Çdo sezon ka pasur një fokus të ndryshëm me qëllim të mundësimit lumin Gold që ende kanë qasje në një larmi të madhe të bimëve, pavarësisht vetëm që ka një qendër të vogël kopsht. Shumica kategori tashmë janë mbuluar, kështu që unë në plan të fillojë gjatë, duke u kthyer në Viti One duke sjellë në një mënyrë të madhe të pemëve dhe shkurre. Nëse dikush ka ndonjë kërkesë të veçantë, tani do të jetë një kohë e mirë për të më lejoni të dinë. (Deri në fund mars) Kjo mënyrë ndoshta do të mbërrijë në fillim në prill (zakonisht pas Pashkëve), me bimë shtrat duke filluar në javën e parë të majit. Moti mund të ndryshojë këtë orar, por Bimëve Bedding nuk zakonisht kryejnë shumë mirë nëse ata janë mbjellë shumë shpejt.

Në 2015 Fara janë në Ata janë të vendosura në dyqan kryesor deri trafiku kopsht dikton të lëvizin ata mbi të qendrës kopsht kam diçka të re për ju këtë vit:!. Sprouting Farërat! Faqja lakër rritur janë up-to-the-minute freskët (ata të rriten deri sa të gatshëm për të ngrënë) dhe e shijshme. Këto janë fara që shumë thjesht mund të mbijnë drejtë nga kuzhinës lavaman tuaj, up-to-the-minute freskët dhe të hahet brenda rreth tre ditë! Lakër bollëk me antioksidantë; ata janë plot me proteina, klorofil, vitamina, enzimat, dhe minerale. Dhe flasin për mirë për ju: ons për ons, ato ofrojnë ushqyesve më shumë se çdo ushqim tjetër të njohur të gjithë. Unë kam qenë duke shijuar lakër të freskët për rreth një vit dhe si derr tuaj pulat, unë me mend mund t'ju them se është e thjeshtë dhe argëtim, duke dëshmuar që ju mund të gëzojnë ato gjatë gjithë vitit në lëngje, smoothies, sanduiçe, salads, supave dhe enët tjera . Fara sprouting vijnë nga West Coast Farave dhe janë të certifikuara organike: jonxhë, mung, brokoli, fenugreek, bizele, luledielli, bar gruri ... dhe më shumë. Unë mund të mësojmë se si të ketë filluar, ose ju mund të lehtë të mësojnë nga ton të informacionit në internet. Kam gjetur këtë njoftim të vogël në sproutlivinging.com që mund të ju frymëzojnë për të dhënë "sprouting" a try:

10 Përfitimet e të hahet lakër

 1. Proteina: Cilësia e proteinave nga fasule, arra, farë dhe kokrra është rritur kur mbinë. Acidet amino specifike, të tilla si lysine, mund të gjenden në sasi të lartë në lakër kundrejt bimë të plotë të fluturojë, duke lejuar organet tona të rriten dhe riparimin duke ruajtur një sistem të shëndoshë imun.
 2. Enzimat: Lakër janë vlerësuar të kenë një prodhim njëqind herë më shumë enzima sesa para, homologët e tyre të plotë-rritur. Enzimat janë proteina që ndihmojnë të përshpejtojë funksionet biologjike dhe prishen ushqim.
 3. Klorofil: Të gjitha lakër janë një burim i shkëlqyer i klorofilit, substanca që i jep bimëve ngjyrën e tyre të gjelbër. Kjo "gjaku bimore" gjelbër mund të çhelmoj dhe pastruar trupin, oxygenating gjakun. Klorofil gjithashtu mund të luftojë dhe të kundërt proteina-mangët anemi, trajtimin e çrregullimeve të lëkurës, dhe madje edhe të mbrojtur kundër kancerit. Klorofil mund të gjendet vetëm në burimet bimore dhe është veçanërisht i pasur me lakër.
 4. Fibrat: Fibrat është i njohur të jetë i pranishëm në fruta, perime, arra, bishtajore, dhe drithërat, por kur sprouted përmbajtja fibër është rritur. Fibrat e mban sistemin e tretjes funksionon normalisht duke ruajtur peshë të shëndetshme. Duke ngrënë më shumë fibra, ju mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të diabetit tip 2 dhe sëmundjet kardiovaskulare.
 5. Vitaminat: Ju mund të keni vënë re një tendencë në zhvillim, por vitaminë përmbajtja e bimëve është gjithashtu në kulmin e saj gjatë fazës sprouting. Për shembull, vitaminë B2 përmbajtja e fasule mung rrit mbi 500% pas sprouting! Vitaminat A, C dhe E janë të njohur edhe për të rritur në mënyrë të konsiderueshme në kokrra sprouted, fasule, fara dhe arra.
 6. Mineralet: Faza sprouting lejon për minerale të bashkojë së bashku me proteina nga gruri, farë, arrë, etj, rritjen e funksionit të proteinave dhe rritjen bioavailability e proteinave dhe mineraleve, të tilla si kalcium elektroliteve dhe magnez. Kjo do të thotë se ushqyesve janë zhytur më të lehtë në trup gjatë tretjes, duke i bërë ata më të përdorshëm për ruajtjen e funksionit të shëndetshme të trupit.
 7. Ngopura acide: Lakër janë një burim i madh i acideve yndyrore esenciale, të tilla si omega-3 dhe omega-6. Acidet yndyrore të ndihmojë me një shumëllojshmëri të funksioneve trupore, të tilla si rregullon presionin e gjakut, koagulimit të gjakut, funksionin e mëlçisë, dhe më shumë. Këto yndyrna esenciale nuk mund të prodhohen nga trupi i njeriut dhe për këtë arsye duhet të konsumohen në ushqim, duke rezultuar në shumicën e njerëzve duke u acid yndyror mangët.
 8. Antioksidantë: antioksidantë Përmbajtja e lakër është shumë e lartë dhe ka shumë përfitime shëndetësore. Për shkak të aftësisë së tyre për të reduktuar stresin oksidativ, lakër janë edhe hulumtuar si një shtesë diete të dobishme për astronautët, të cilët janë në rrezik të stresit oksidativ nga rrezatimi. Antioksidantë të mbrojtur trupin nga radikalet e lira, të cilat mund të dëmtojë qelizat dhe të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit, sëmundje kardiovaskulare, dhe më shumë. Sulforaphane, një antioxidant gjenden në lakër brokoli, është hulumtuar në mënyrë të konsiderueshme për përfitimet e saj kancer-parandalimin dhe besohet për të ndihmuar në nivele të ulëta të insulinës dhe për të ruajtur përmbajtjen e sheqerit në gjak, duke zvogëluar rrezikun e zhvillimit të diabetit tip 2.
 9. Çfarë u mungon: Shumica e përfitimeve të hahet lakër janë të bazuara në rritjen e ushqyesve; megjithatë, ajo lakër mungon në krahasim me bimë të plotë rritur është po aq e rëndësishme! Për shembull, sprouted drithërat përmbajnë më pak niseshte duke ofruar më shumë vitaminë C, proteina, dhe carotenoids. Më e rëndësishmja, grurë, elb dhe thekër, të gjitha përmbajnë gluten, duke i bërë ata të vështirë për të tretet dhe të rrezikshme për ata me sëmundje celiac. Megjithatë, kur korrur si një i ri, bar sprouted, të tilla si wheatgrass ose elbi bar, këto bimë janë gluten-free dhe të sigurt për të ngrënë për ata me gluten-intolerancës kur të pastër.
 10. Kosto dhe Accessibility: Jo vetëm që lakër të përballueshme, por ju gjithashtu mund të rriten vetë! Home-sprouting do të sigurojë që nuk ka pesticideve, aditivët, ose trajtime kimike të përdorura në lakër tuaj, duke ulur sasinë e toksinave të dëmshme që ju konsumojnë.

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Lumi Gold serë Shoqëria: Takimi i ardhshëm shtator 9

Vërejtje Takimi GRGS

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Lumi Gold serë Society Summer Pushim

Takimi GRGS shtator

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Filloni Farërat në tre ditë

Unë nuk jam një kopshtar i madh, por unë do të doja të vënë nga një shporta disa varur dhe disa Bimëve Bedding këtu dhe atje. Këtë vit me oborrin e shtëpisë një rrëmujë të mbetura nga ndërtimi vjeshtën e kaluar, unë nuk mund të grumbullojë dëshirën për të blerë edhe një pederast thjeshtë. I kishte blerë një pako çift të Morning Glory megjithatë, (nga fusha), por të vënë ato në një sirtar dhe kjo është ajo ku ata qëndruan.

I ka ndodhur të jetë humbur disa kohë në Pinterest , dhe pashë një artikull mbi Si do të fillojë Farërat në tri ditë. Ajo jo vetëm nuk përfshijnë njomje fara brenda natës për të mbirjes shpejtësi, (i cili më kujtohët Mami im gjithmonë duke bërë) mashtrim ishte për të clip një grimcë off fund të çdo farë dhe pastaj thith brenda natës. (I përdorur gërshërë gozhdë)

farë

Nëse keni thonjtë, kjo është pak e ndërlikuar për të bërë, në mënyrë që të ulen dhe të merrni të rehatshme. (Morning Glory ishte në fakt shumë e lehtë për të clip si fara të ketë një fund pointy.) Kam pasur një pako e Blue Qiellor dhe një tjetër të ngjyrave të përziera. Unë ngjyhet ato gjatë natës (pas prerë), atëherë mbjellë ato në mëngjes. (Një çift i ri-vendosur tabaka Quan së takeout punuar mjaft bukur!)

Të nesërmen në mëngjes (pas rreth 24 orë nga mbjellje) ata dukeshin si kjo:

morning2 mëngjes

Në krye foto ju mund të shihni farat shtyjnë deri në tokë. Zona rrumbullakësuar në fund duket vetëm si një pjesë e vermiculite, por ajo ishte e bimëve ime e parë vogël poking përmes.

Pra, në një ditë ata u poking përmes, dhe pastaj unë (natyrisht), harruar për të marrë fotografitë në ditët 2 dhe 3. Por këtu ata janë në ditën # 4:

day4 Ato në të djathtë (Unë nuk mendoj për të shënuar të cilat kanë qenë të cilat) janë shumë më shtatlartë se të majtë, dhe disa në të majtë janë ende duke vazhduar për të dalë.

Tjetra është për të gjetur diku për të mbjellë ato ku ata mund të rriten dhe të erës dhe kthesë për kënaqësinë e zemrës së tyre!

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Takimi Shoqëria Serë qershor

Qershor 2014 GRGS

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Anketa Shoqëria Lumi Gold serë

Ndarë kohë për studim serë është pothuajse up! Ne kemi nevojë për më shumë përgjigje - ka vetëm katër pyetje pak - ajo do të marrë vetëm një minutë! :)
Nëse ju nuk e keni tashmë, ju lutemi të marrë një disa minuta dhe të plotë studimi serë - thank you! (Link është më poshtë)

Shoqëria serë Lumi Gold është mbledhur statistikat për një studim paraprak për të mbështetur planin e tyre të biznesit. Ju lutemi të mbështesë këtë përpjekje të mrekullueshme duke marrë disa minuta nga koha juaj.

Ata do të vijnë derë më derë në kohë tjetër pak me anketë të shkurtër, ose ju jeni të mirëpritur të plotësoni anketën katër pyetje në internet. Ju lutemi të vetëm të bëjë një ose tjetër.

Kliko këtu për të marrë GR studim Shoqëria serë
Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

"Ju mund të bëjë asgjë", me ndihmë nga druri Mart

Lëndë drusore Mart Logo

"Ju mund të bëjë asgjë", me ndihmë nga druri Mart.

Në Qendrën Kopshti:

 • Orë pranverë kanë filluar: 10:00-04:00 Me orë e diel duke filluar në mesditë Nënës Dita në 3:00 deri më 1 qershor.
 • Të Bulbs Pranvera janë në! Dreri koleksion llambë rezistente është nga Van NOORT llambë Co (biznesit kanadez familjar-operuar në Langley, British Columbia, vetëm $ 3,99 / kuti, ose në qoftë se ju bleni më shumë se 3 kuti ata janë $ 2,99 / kuti
 • Bimëve Bedding do të jetë këtu nga e shtuna 3 Maj -. Ndoshta herët shumë objekte të reja, Solenia begonias, Sun-Impatiens, Impatiens Hyjnore, Potunias, 12 "Baskets konfeti dhe më shumë.

Ky është sezoni i katërt në Lëndë drusore Qendra Kopshti Mart, dhe siç është përmendur në të kaluarën, çdo sezon ka një fokus të ndryshëm. Këtë vit do të kemi një larmi të madhe të shkurreve të rinj. Këto do të jetë me çmim të qetësuar buxhetet më të rrepta. Gjithashtu, në qoftë se ju jeni një nga shumë njerëz të cilët kanë qenë duke kërkuar për Heather, ky është viti! Dhe për kopshtar i cili është në kërkim për diçka të vërtetë të veçantë, si në lidhje me një pemë u rrit!

Edhe nëse ju nuk bëni si bimët vijnë më poshtë dhe shikoni burimet e reja, grupe të reja Patio, barbeques, zinxhir lëndinë, dhe një shumëllojshmëri të rënda nga stolitë kopsht. Disa prej jush janë tashmë duke shijuar artistike dhe tonin e mrekullueshme e një Chime Woodstock. Ata janë kaq të bukur dhe bëri mirë që kemi sjellë në një shumëllojshmëri më të madhe të nisem sezonin. Woodstock Tingujt e këmbanave janë të njohur në botë dhe kompania u themelua nga muzikanti Garry Kvistad i cili fitoi një diplomë të Muzikës nga Konservatorin Oberlin e Muzikës dhe një Master of Music nga Universiteti Illinois Veriore, ku ai jo vetëm që ka studiuar muzikë, por edhe artin dhe fizikës në ndjekje të ndërtimin e instrumenteve muzikore. Çdo tingëllon është dinjitoz në copa të veçanta të muzikës si Cannon në hirin D dhe Amazing.

Shumë njerëz kanë qenë duke kërkuar për ndryshimin në emër të dyqan. Gold River Ndërtuesit përdoret për të jetë pjesë e një grupi provinciale blerjen qe dinte si IRLY zog (Independent pakicë orendi të vjetra oborre). IRLY tani i është bashkuar një grup kombëtar të quajtur Lëndë drusore Mart. Lëndë drusore Mart është një 2000000000 $ + anëtar korporatë në pronësi të shërbyer shitësit furnizimit ndërtesa në të gjithë Kanadanë.

E themeluar në vitin 1967, Lëndë drusore Mart Grupi përfaqëson mbi 750 vende në pronësi të pavarur, me shumicën e shitësit shfaqur në pazar drurit dhe / ose Ace Hardware markave. Grupi Lëndë drusore Mart blen më shumë drywall, izolimin, lëndë druri dhe materiale të tjera të ndërtimit se çdo grup në Kanada. Si pasojë, fuqia jonë blerëse vëllimi është më i madh se disa nga dyqanet më të mëdha kuti. Kjo përkthehet në çmimet konkurruese me shumë përzgjedhje mallrave për të gjithë klientët tanë.

Ne e dimë që ju të gjithë; ju jeni miq tanë dhe ne mund t'ju siguroj se "Ju mund të bëni asgjë", të drejtë këtu në lumin Gold.

Bridgite Messer

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Vessey e Bulbs Fundraiser

~ ~ UPDATE RWES PAC do të donte për të njoftuar se ne jemi të shtrirë datën e Vessey së rendit llambë. Moti po ndryshon dhe sezonin e kopshtarisë është këtu. Check out lule të bukura dhe shumëngjyrëshe për të mbjellë në oborrin tuaj përpara. Ka edhe luleshtrydhe, herbs, perime dhe shumë më tepër.

RWES PAC është përsëri mbledhjen e fondeve dhe ne jemi përsëri me Katalogun Pranvera për ZHEL Vessey-së.

Nuk është një përzgjedhje e bukur e lule shumëngjyrëshe, herbs, perime dhe lakër. Nëse ju do të donte për të parë një katalog ose të zhvillohet një urdhër, ju lutem kontaktoni një nga anëtarët tanë ekzekutive: Melony Larre, Jenna Konrad, Marta Morris ose Christa-Lynn Jennings.

Ju poashtu mund të shikoni katalogun online në faqen e internetit në vijim : http://www.veseys.com/ca/en/images/articles/fundraising/14SpringFRBrochure.pdf?veseys=7819ef9bc07f55e1c17cb75b45bee2e6

Sigurohuni që në qoftë se ju shkoni në internet në faqen e internetit të plotë që ju shikoni në mbledhjen e fondeve Pranvera Broshurë. Mos harroni Pranvera është e drejtë rreth qoshe dhe se është koha për të filluar planifikimin e array bukur dhe aromas e kopshtit tuaj. Të gjitha urdhërat duhet të paraqitet nga prill 24 dhe do të arrijë para fundjavë të gjatë majit.

Thank you again për ndihmën tuaj të vazhdueshme dhe të mbështetur me RWES PAC.

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Takimi maj Lumi Gold Shoqëria serë

Takimi GRGS

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Është verdhë përndjektë Madhe - Sa keni parë?

Intervistë me Linda Hooper:

Në ditëlindjen time të fundit në tetor kam vendosur për të dhënë vetes një dhuratë e bulbs verdhë. Çdo herë që unë shoh daffodils mendoj për baba im i cili u nda nga jeta nga kanceri 11 vjet më parë. Unë edhe tërhoqi një verdhë dhe kishte ajo tattooed në parakrah time majtë të ulët në përkujtimin Dad tim.

Si shumica prej jush e dini, daffodils janë canvassing lule prill kancerit. Duke folur të hulumtimit të, kam vullnetarisht me mbledhjen e fondeve Blitz Kancerit në lumin Gold për tre vitet e fundit dhe e duan atë.

Unë vetëm të kërkuar për të bërë njerëzit të buzëqeshje kur panë një humbje e ngjyrës verdhë në anë të rrugës. Ata janë vetëm një lule të tilla me diell të lumtur! Vajza ime Katelyn dhe unë hodhi qese me llamba dhe një lopatë në bagazhin tim dhe çuan përreth dhe gjeti spote të rastit. Unë mbjellë tre llamba në çdo vend, duke shpresuar se edhe ai do të lulëzim! Ato që kam parë në lulëzim deri më tani këtë pranverë janë në krye të dalë përtej shenjës lumit Gold dhe mbjell (unë nuk mund të marrë kredi për ato në mbjell!), Dhe një njeri i vetmuar po rritet nën Gold Lumi 2 km shenjë. Unë kam qenë i kënaqur të shoh se pesë apo gjashtë janë humbje e ngjyrës para shenjë e Donovan.

verdhë 4 verdhë 1 verdhë 2 verdhë 3

Ne gjithashtu çuan mënyrë tjetër jashtë drejt Mill. Si ju të kthehet në rrugë zhavorr në Big Bend ka dy në anën e djathtë. Ka edhe dy më shumë duke u përpjekur të rritet në frontin e shenjë në gjurmët në Big Bend!

Unë nuk mund të kujtohet se ku tjetër kemi mbjellë bulbs! Oh po - Kam marrë disa jashtë për marrëzira Liqeni dhe mbjellë disa edhe atje. Qeni ynë Jack ishte me ne dhe ai e mbajti duke gërmuar ato! Ai mendonte se ishte lojë më të mirë!

Kështu që herën tjetër që ju shihni ata këtu dhe atje, unë shpresoj se ata të bëjnë të buzëqeshni lumit Gold!

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Lajme nga Gold lumit Qendra Kopshti

TimberMart Logo

Lajme nga Gold lumit Qendra Kopshti - nga Bridgite Messer

Pranvera është zyrtarisht këtu dhe këtë vit ka pasur shumë ditë me diell. Si pasojë, shumë prej jush janë duke marrë një fillim të kërcejnë në këtë sezon në rritje. Në këtë kohë të vitit është e mahnitshme se çfarë mund të bëhet për të rritur apelit frenuar e oborreve tona. Dimrit mund të bëjë mjaft rrëmujë, por me përpjekje minimale, pak e rangut dhe gjithëpërfshirës zbulon një kanavacë të re të gatshme për shtimin e ideve të reja peizazhit. Tani është koha për planifikimin. Për të ju ndihmojë me këtë, unë do të doja të mos e dini atë që unë kam planifikuar për këtë sezon kopshtarisë në Qendrën tuaj lokale Xhennet.

Kjo nuk është shumë herët për të filluar kujdesin tuaj lëndinë. Ne kemi një furnizim të mirë të Dolopril (gëlqere pelleted) - një produkt i madh për ëmbëlsues e tokës, dhe të lehtë për të aplikuar duke përdorur tuaj shpatull pleh lëndinë. Ky është një hap i rëndësishëm për lawns lumit Gold sa dimra tona shi dhe hala bollshme me gjelbërim të përjetshëm të krijojë një mjedis acid që duhet të rregullohen për të rritur bar të shëndetshme. Një përfitim shtuar për rritjen e pH i tokës është bërë një mjedis armiqësor rritje për myshk. Gjithashtu, pH neutral lejon pleh lëndinë për të punuar më mirë. Në fillim të pranverës është një kohë e mirë për të përdorur një pleh të balancuar, si 6-8-6. (Azotit-Fosfori-Kaliumi) Kjo ndihmon çdo fije bari të zhvillojë një sistem të fortë rrënjë e cila do të krijojë një lëndinë që ka nevojë lotim minimale. (Pemë rritje në lëndinë vlerësojmë pleh ekuilibruar too). Plehrave azotike lartë lëndinë (. P.sh. 32-0-0) duhet të ruhen për më vonë në pranverë, kur çdo gjë është në mënyrë aktive në rritje; kur rritur orë e diellit të ngrohtë mund të ndihmojë për ta bërë atë ndjenjë të nxehtë ëmbël e gjelbër.

Tani që ne kemi drejtuar lëndinë, kopshte kufitare mund të tidied. Perennials vdekur mund të pastrohen larg për të lejuar rritjen e re të dalë pa copëra çrregullt vjetër prishjen e tregojnë. Vetëm kini kujdes se ne jemi në rrezik të acar deri në javën e tretë të majit kështu që bimët e tenderit duhet të mbrohen. Ky dimër, nëse ju kujtohet, kemi pasur një periudhë të temperaturave të ftohta të ulëta si -12c, kështu që bimët të lartë-zoned mund të kenë nevojë për të filluar përsëri të drejtë nga rrënja, në qoftë se ata mbijetuan. Gjithashtu, kjo qese me 6-8-6 gjithashtu mund të përdoret për të ndihmuar në shkurre tuaj sapo nis të lulëzojë dhe llamba.

Në dyqan kryesor, një raft i madh i West Coast farërave janë tashmë këtu së bashku me gjithçka të nevojshme për fillimin e bimë vetë në shtrat tuaj.

Llamba pranverë nga Van NOORT llambë Co (biznesit kanadez familjar-operuar në Langley, British Columbia), pritet të arrijë javën e parë të prillit dhe do të jetë e vendosur në dyqan kryesor. (Çdo fara e mbetura ose llamba do të zhvendoset në qendër kopsht pas Pashkëve) Këto mund të mbillen gjithë pranverën e gjatë.

Në fund të prillit, menjëherë pas Pashkëve, ne kemi një shumëllojshmëri të mirë të perennials dhe shkurreve që vijnë. Në përputhje me planin tim rrotulluese për të siguruar diversitetin, ju do të shihni se disa nga këto bimë janë të ardhur në Qendrën e lumit Gold Kopshti për herë të parë!

 • • Roses përsëri! - Patio, çaj, qilim dhe pemë varieteteve!
 • • Një koleksion të thatësirës tolerante, e diela i dashur, dhe hije dashur shkurre
 • • Një koleksion të rhododendrons
 • • Mbledhja barberry
 • • Mbledhja e Lilac
 • • Blueberry and grape collection
 • • And Heather!

There is only one shipment of shrubs/perennials, so be sure to get what you like early.

Bedding plants and hanging baskets will be arriving the first week of May with weekly shipments for about five to six weeks. (Each week, new varieties come available)

Along with the plants, we try to have everything needed for landscaping: tools, landscape fabrics, mulches (rocks and barks) edging, soils, bricks, and of course interesting accents – pots, garden ornaments, fountains, and even some patio furniture! For garden maintenance, we also have a full line of fertilizers and pesticides. Just to note, two products that are hard to find that we have are Dr. Doom (for ants and other insects) and Bobbex (a deer repellent spray that when used properly, is very effective) For deer, or other unwanted animals, we also have The Scarecrow (water sprayer activated by a motion sensor)

2014 Garden Centre Hours: Firstly, the garden Centre is always accessible through the main store. I will be on site on a regular basis after Easter weekend, working from 10am to 4pm. Starting on Mother's Day, we will be open 7 days a week: 10am to 4pm daily, with Sunday hours being Noon to 3pm until June 1. Sunday hours may be extended into June if needed.

Thank you to the Gold River residents who have been supporting the garden centre. It is my passion for gardening that keeps me motivated and I enjoy helping and, likewise learning, from all of you. This is my 4th season and I am starting to get a pretty good idea of who my customers are and what you like. Even though interest in gardening is growing, unfortunately, according to my stats, there are not very many of us. I try to provide the most diverse selection as possible, but for Gold River, sometimes issues like cost of freight and minimum quantities are hard to buffer with a small population and I certainly appreciate your understanding and patience. It is especially great to see the growing interest amongst Gold River's young families.

Lastly, I would like to comment on the great job that the Village does in keeping our boulevards and parks so beautiful. This really helps to keep our aging town young and we can each help by taking the responsibility to keep our yards nice. I see improvements every year and applaud those who are able to make even the smallest changes. Yard enhancement not only makes you feel good, but you're whole neighbourhood; hopefully the whole town!

flowers Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Gold River Garden Society April Meeting

April Meeting GRGS

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

GR Greenhouse Society Meeting

March Meeting

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

GR Greenhouse Society Logo Contest

Logo Contest 001

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Gold River Greenhouse Society: Next Meeting Feb 25th

GRGS Feb 25 Meeting Notice

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri
2 Faqja 1 nga 2 1 2

RWES Moti Station

Mot