More Kugar parjes

Ka pasur sightings më Kugar në qytet dje.

Në nënndarjen Scout Liqenit në rreth 03:00 Villoy Dorrington mori këtë foto të një mace duke ecur e kaluara gardhin e pasme të oborrit të tyre.

Scout Lake Cougar

Foto nga Villoy Dorrington

Më vonë atë mbrëmje, Pumë (Unë jam duke supozuar një njëjta, ndoshta jo?), U zbulua pushimi paqësisht në oborrin e shtëpisë në DOGWOOD Drive.

Cougar Pushimi në Backyard

Foto nga Oskar Sotebier

RCMP u quajt, dhe shumë njerëz kanë raportuar se dëgjuan të shtëna, por sa i përket Buzz di, kafsha nuk u qëllua. Nuk janë një shumë e dre në qytet (të paktën nuk janë në vendin tim, madje edhe një Mama dhe një foshnje ende me disa vende), dhe duke pasur parasysh kohën e ditës ne po shohim këtë djalë, të gjithë ju lutem të jenë tepër vigjilentë me fëmijët dhe kafshe. Sidomos me shpinë në shkollë kjo e hënë!

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Shumta Cougar Sightings në RWES, Scout Lake nënndarje dhe General Store (Payless) Area

Në javën e kaluar apo më shumë, unë personalisht e di nga tre sightings e një pumë varur rreth kësaj zone të qytetit - zakonisht i ndotur në muzg dhe menjëherë pas. (Harta Shih Fshati më poshtë - klikoni për ta zmadhuar)

Mbrëmë Buzz u bë i vetëdijshëm për një pumë duke kaluar rrugën nga parkimi zonë RWES lot në shkurret poshtë Scout Liqenit nënndarje. Kjo Sighting parë ishte rreth 9:15-9:30, dhe Kugar është raportuar që të mbante atë që dukej si një mace në familje në atë gojë. Sighting dytë ishte rreth 90 min me vone, ku pumë shihej zbrisnin Scout Lake kodrës dhe pastaj të dëshmuar nga dy punonjës General Store në zonën shkurret pranë dyqan.

Kjo ishte në të gjitha gjasat njëjtën cat vajzën time dhe unë pashë pak më shumë se një javë më parë në një shëtitje në mbrëmje. (E pra, ajo e pa këtë dhe filloi të lartë-tailing atë në Payless, ndërsa unë qëndrova aty squinting në shkurret duke thënë, "Por ku? Unë nuk mund ta shoh atë!". Unë kam lëvizur herë ajo filloi të bërtiste. Ha) Ajo ishte më herët se dy sightings natën e fundit (vetëm pas 20:00) dhe ai / ajo ishte në të njëjtën zonë shkurret përballë ndërtesës së Qarkut të shkollës dhe poshtë shtëpive në Doner Drive.

GoldRiver_street_map_cougar_sightings

Unë jam i përfshirë në këtë hartë (zonë Sighting e përgjithshme në të kuqe), pasi ka disa familje të reja në qytet që nuk mund të jetë e njohur si në fushë, ne të gjithë flasin për.

Unë jam i pyesin nëse dikush ka bërë thirrje për Ruajtjen për këtë? Unë mendoj se ndonjëherë ne nuk na pëlqen për të thirrur si ne kuptoj dikush tjetër ndoshta tashmë e ka, dhe ne do të jetë personi i 12-të shqetësojë ata, por ndoshta ne fund me një situatë ku askush nuk e ka quajtur? Ndërsa unë mendoj se ne të gjithë e dimë se cougars (si kafshë të egra të tjera) janë gjithmonë të gjithë rreth nesh, zakonisht minding biznesin e tyre dhe duke u përpjekur që të mos kenë kontakt me njerëzit, duket se ky djalë / gal është ngjitës në afërsi të qytetit për ushqim të lehtë, dhe është jashtë dhe kur njerëzit janë ende duke ecur qentë e tyre, etj Ai mund të jetë rreth në mëngjes herët, si edhe, por që shkolla nuk është kthyer në seancë por, ai / ajo nuk është i ndotur. (Aq sa unë e di.)

Numri Call Center Konservimi është 1-877-952-7277. Unë do t'u jap atyre një telefonatë sot më vonë - ju lutem këshillojë nëse ju ose dikush që njihni ka bërë tashmë këtë.

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Dear CEO i Grieg seafoods - Alexandra Morton

Për të gjithë ata që të marrë këtë ju keni lejen time ta qarkullojë atë. - Alexandra Morton

24 korrik 2014
Morten Vike
CEO Grieg deti
Bergen, Norvegji

Dear Morten Vike:

Gjatë javëve të fundit unë kam marrë raporte për një numër të madh të vdekur salmon në fermat tuaja në Nootka Sound bukur, rajonin e lumit Gold e British Columbia, Kanada. Pra, kam vizituar zonën.

Mort kazanët Grieg

Duhma rreth fermave tuaja është e madhe dhe mund të ketë nxitur raportet shumë për mua. Kjo është një fushë e shkretë pacenuar, ku shumica gëzojnë verat e tyre. Kazanët e juaj Mort janë të ashpër të plotë dhe fundosje ulët noton në ujë dhe kjo ka qenë me sa duket duke shkuar në për disa javë.

Vazhdo leximin këtë letër at: http://alexandramorton.typepad.com/alexandra_morton/2014/07/dear-ceo-of-grieg-seafoods.html#sthash.KXhGHl7r.dpuf

Via Wikipedia: Alexandra Bryant Morton është një biolog i pavarur të cilët u vendosën në Kwikwasut'inuxw Haxwa'mis vendi i parë në British Columbia, Kanada për të studiuar Orca egra (balena vrasës) në vitin 1984. Morton bërë shtëpinë e saj në Echo Bay - një komunitet pa rrugë, energjisë elektrike apo dyqane. Në vitin 1987 ferma salmon zhvendos në rajon. Në fillim Morton menduar se ata ishin një ide e mirë, por brenda pak vitesh ndryshimet në arkipelag u bë një shqetësim për njerëzit në rajon. Që atëherë Alexandra Morton ka botuar gjerësisht mbi ndikimin e fermave salmon në balena dhe salmon. Si industria u rrit në 27 ferma salmon norvegjeze, komuniteti i saj vdiq, shkolla të mbyllura, balena u largua, blooms toksike algat filloi, salmon Atlantik u gjetën në lumenj Paqësorit, infestations morrave deti salmon të egra filluan dhe Morton përkushtuar jetën e saj për të mbrojtur shtëpinë e saj nga fermat salmon. Puna Morton u shfaqën në 60 minuta.

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Kitten Sezoni ka filluar

Në prill, Shoqëria Lumi Gold Cat mori në kotele e parë të vitit të bisedoj. Katër djemtë lara-lara, ata do të shkojnë për miratim në Bosley-ve në lumin Campbell javën e ardhshme, nëse vet hap ato. Shoqëria gjithashtu e di prej dy litra më shumë në koloni tonë kryesor në kreshtë Apartamente Gold dhe do të donte për të njoftuar nëse dikush ka parë ndonjë litra tjera kotele egër në komunitet.

Ne gjithashtu do të marrë në kittens paqëllimshme lindur për macet në pronësi. Ju lutem, mos t'i hedhin jashtë si plehra, por na kontaktoni në 283-7606. Nëse ju merrni në makinë u përgjigjur, të lënë një mesazh të qartë dhe numrin e telefonit tuaj të kontaktit kështu që ne mund të kthehemi thirrjen tuaj sa më shpejt të jetë e mundur.

Për ata njerëz të cilët janë duke pritur për ne për të rregulluar macet e tyre, ju lutem të keni durim, pasi që këto operacione të dalë nga xhepat privatë, të cilat janë të tensionuara tani. Ne do të paguajë për fiksimin, por kërkojnë që pronarët të paguajnë për inoculations.

Ne falënderojmë popullin e lumit Gold për të gjithë mbështetjen e tyre. Ajo ka qenë një ndihmë e madhe.

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Bear s Are Here

BBA-logo

Vetëm një FYI për të gjithë se dy arinj të mëdha u vunë re nga Parashkollor Little Dino-së (ndërtimi Library) mbrëmë rreth 10:00.
Këtu janë disa kujtojnë se si ne mund të zvogëlojë erë të shijshëm dhe tidbits shijshme: i bartë Aware.
Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Video e Mbi 20 Cilido Pranë Gold lumit

Kjo duket si ajo është marrë vetëm para Epërme Campbell Liqenit përgjatë lumit. (Lumi Elk?)

Video nga Lee Yateman

(Thanks Lee!)

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Nëse ju plotësoni atë, ata do të vijnë

hummingbird

Pak djalë duke marrë një pushim në linjë të veshjeve në oborrin e shtëpisë sime

Dikush përmendi parë Hummingbird e tyre të parë të sezonit tashmë, i cili dukej jashtėzakonisht herët për mua, deri sa kam lexuar se Rufous Hummingbird fillon të mbërrijë në pes në fund të marsit / fillim të prillit .

Rufous dhe Anna-së janë dy më të zakonshme për Vancouver Island. Ju do të dini një Rufous si ata janë shpesh të referuara si "hummingbird i feistiest në Amerikën e Veriut". Ata janë ata të ndiqte të gjithë të tjerët larg nga furnizues - I shpesh shikojnë dhe pyes veten në qoftë se ata ndonjëherë përfundojnë deri në marrjen e ndonjë nektar për veten e tyre!

Duke folur e nektar, ajo duhet të jetë një pjesë e sheqerit të bardhë në katër pjesë ujë. Vlim për 1-2 minuta (për të shpërndarë sheqer) dhe le të ftohtë. Është e rëndësishme që të mos përdorin mjaltë ose ndonjë sweeteners të tjera artificiale. Si edhe, përqendrimet e sheqerit të lartë (se me 1 deri në 4 raport) mund të shkaktojë dëmtime në veshka. Ngjyrë të kuqe nuk është e nevojshme si PRODHIME zakonisht kanë më shumë se ngjyra të mjaftueshme për tërheqjen e tyre. Ndrysho nektar tuaj (nëse nuk i është gllabëronin) çdo 03:57 ditë, dhe i japin furnizues një të pastër të mirë.

Ne duhet të fillojmë të shohim gjithnjë e më shumë hummingbirds në javët e ardhshme, në mënyrë që të merrni daljet tuaja nga derdhur dhe të marrin ato të gatshëm! Nëse ju plotësoni atë, ata do të vijnë! :)

A keni zbuloi një hummingbird tashmë këtë vit? Koment më poshtë!

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

"Ruajtja Luna" Për Njohuri Rrjeti

Nëse ju e keni humbur atë para, ose janë të reja për të lumit Gold dhe historia e jetimit tonë të vogël, "Ruajtja Luna" është transmetimin në Rrjetin e Njohurive, më 2 janar, 4 dhe 5. Kliko linkun e mëposhtëm për herë:

http://knowledge.ca/program/saving-luna

Faleminderit për tip Joanne! :)

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

MMFN Gjuetia, Peshkimi & Deklarata Gathering

Ju lutemi vini re: Kjo deklaratë nuk do të ndikojë në të gjithë ata që në mënyrë të ligjshme, gjuan peshq apo mbledh. Ajo është menduar për ata që pa leje ose autorizim me shkrim nga MMFN Shefave.

Në thelb, Deklarata tashmë jep autoriteteve mundësinë për të arrestuar personat, vendas apo jo vendas, të cilët nuk janë Mowachaht / Muchalaht pari Nation Anëtarët, të cilët janë gjetur të jenë të padrejtë ose të paligjshme të gjuetisë, peshkimit apo mbledhjen brenda Mowachaht / Muchalaht Kombit Parë Territori, në qoftë se ata nuk posedojnë një autorizim me shkrim të nënshkruar nga një kuorum i shefave tanë (3 firma minimale). Kjo deklaratë nuk ka ndikim mbi personat të cilët janë ligjërisht dëgjueshëm provinciale dhe gjueti, peshkim dhe grumbullimin e ligjeve federale.

MMFN-Deklarata-Dec11-2013-faqe-001

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri

Cougar gjet i vdekur pranë qytetit

Lee Yateman këshilloi Buzz dje se një pumë vdekur u gjet në afërsi të qytetit.

Ai u gjet nga Sunny Tate nga fusha, ndërsa ajo ishte në kërkim për kërpudha. Lee dërguar fotot në një biologët dhe veteriner Qeverisë. Kjo është ajo që ata raportuan mbrapa:

"Kjo është një mace shumë të hollë dhe me mend e mia më të mira do të jetë një i rritur femër e re e cila nuk mund të ushqejnë veten dhe ishte i sëmurë. Popullatat juaj mace janë mjaft të larta në atë zonë kështu aftësinë e një mace të ri për të mbijetuar mund të jetë problem. "

Pjesë e cat janë dërguar Island për një nekropsi. Falë Larry Rose Sr dhe Sunny Tate për të bërë të gjithë punën që do të gjeni më shumë, pasi veteriner bën nekropsi. Unë do të kalojë për çdo informacion që ata dërgojnë mua.

Lee Yateman

Email This Post to a Friend Email këtë post në Shoqëri
2 3 Faqja 1 nga 3 1 2 3

Kliko për Speciale

Spotlight Resident

Email lëvizje!

info [at] goldriverbuzz [dot] com ? nënshtrohet = River Gold Buzz Mail ">

RWES Moti Station

Twitter pa tru

Mot